Jak už je dlouholetou tradicí, i letos na přelomu března a dubna proběhla Noc s Andersenem, do které se Knihovna Na Křižovatce opět zapojila.

Rok 2019 je ovšem významný v mnohých ohledech, například 70 let od svého založení slaví nakladatelství Albatros. Takové jubileum by byla škoda opomenout, a tak se letos tradiční dobrodružné přespání s dětmi neslo v duchu příběhu Ferdy Mravence z pera Ondřeje Sekory, spisovatele, který je s nakladatelstvím Albatros neodmyslitelně spojen.

Po úspěšném uvítání všech účastníků došlo na představování doplněné živou diskuzí o oblíbených pohádkách, která se plynule přesunula k pantomimě na téma pohádkových postav, v níž by to mnohdy neměli lehké ani všichni knihovníci dětských oddělení dohromady. Po nakrmení hladových krků všech účastníků si pak děti měly možnost poslechnout zajímavosti o pohádkáři, v jehož jménu se nesla celá akce a stejně tak o Ondřeji Sekorovi. Po vzpomínání na příběhy Ferdy Mravence měly poté účastníci možnost dát průchod kreativitě a navrhnout nový vzor pro jeho šátek, z čehož vzešlo mnoho zajímavých námětů včetně vesmírného nebo květinového.

Před tradičním čtením příběhů pak děti navštívila slečna Beruška, jejíž tečky se předchozího dne při tancování s Ferdou v knihovně dočista poztrácely, a tak její jedinou šancí zůstala pomoc malých návštěvníků Noci s Andersenem. Mozkové závity následně všichni důkladně potrénovali při luštění hádanek na tečkách, které děti provedly celou knihovnou a za jejichž správné vyřešení Beruška účastníky odměnila pexesem. Únava na všechny dolehla při hraní deskových her, a tak se zanedlouho do hajan vydali i ti nejodolnější jedinci.

Vstávání doprovodila Andersenova pohádka o Ošklivém káčátku a po snídani se děti zapáleně pustily do odvetných partií deskových her. Ty následně vystřídalo povídání o hmyzu a spolu s balením všech zavazadel došlo i na předávání odměn a diplomů za odvahu a nadšení. Rozloučení sice nebylo vůbec lehké, nicméně bylo nevyhnutelné, ale slibujeme, že se děti mohou těšit na další veselé přespání Na Křižovatce zase za rok 🙂

Noc s Andersenem
Tagged on: