Jak již někteří z našich uživatelů vědí, populární knižní server Databazeknih.cz už od roku 2016 každoročně vyhlašuje svoji Čtenářskou výzvu. Jedná se o zveřejnění dvaceti témat, na jejichž základě si čtenáři volí dvacet knih, které v rámci výzvy musí do konce roku přečíst.

Letos jsme se rozhodli Vám, našim uživatelům, tento knižní výběr trochu ulehčit, a proto budou postupně, v rámci několikadílné série článků, postupně představeny vždy tři knihy, které splňují tematická kritéria a které jsou zároveň dostupné u nás, v Knihovně Na Křižovatce.

V tomto článku se budeme věnovat tématu číslo 10, kterým je Kniha od současné české autorky.

Ivanka Devátá: Vůně posečené trávy

Autorkou knihy je populární česká herečka a spisovatelka Ivana Devátá.

Jedná se o sbírku humorných fejetonů. Autorka zde vzpomíná na své mládí, své spolužáky, svoji rodinu, válečné i poválečné období.

Pokud máte v tomto chladném období chuť na nenáročné a pohodové čtení, které vám zvedne náladu a zažene chmury, nebojte se do Vůně posečené trávy pustit.

Kateřina Tučková: Žítkovské bohyně

Jedná se o román současné české spisovatelky Kateřiny Tučkové. Pravděpodobně už jste o ní slyšeli, nebo ji dokonce četli, protože zaznamenala na českém trhu ohromný úspěch, byla dokonce přeložena i do dalších dvanácti jazyků. Po vydání této knihy se stala Kateřina Tučková jednou z nejúspěšnějších současných spisovatelek. Román byl taktéž nejpůjčovanější českou knihou v knihovnách za rok 2013 a byl oceněn Cenou Josefa Škvoreckého.

Děj knihy se odehrává ve vysokých kopcích Bílých Karpat, ve kterých žily ženy, kterým se přezdívalo bohyně, díky jejich intuici a údajné schopnosti vidět do budoucnosti. Dora Idesová je poslední žijící bohyní. Při pátrání po své minulosti odhaluje promyšlený plán, jehož účelem bylo vymýtit celou generaci těchto bohyní, aby nemohly ideologicky ohrožovat normalizační společnost. Kniha je založena na skutečných událostech.

Michaela Klevisová: Zmizela v mlze

Jedná se o detektivní příběh odehrávající se v Norsku, ačkoliv jeho autorkou je česká spisovatelka.

Hlavní postavou je kriminalista Josef Bergman, který přijíždí do odlehlé norské vesnice, aby si zde užil dovolenou. Místo toho ale naráží na případ lékařky, která dostává dopisy oznamující blížící se smrt jejich pacientů. Následně je jedna pacientka opravdu nalezena zavražděná. Při pátrání po pachateli Bergman zjišťuje, že téměř všichni obyvatelé vesnice mají svá temná tajemství. Kniha je součástí série detektivek, ve kterých Josef Bergman vystupuje jako hlavní postava.

Čtenářská výzva – téma č. 10: Kniha od současné české autorky