Jak někteří z našich uživatelů možná vědí, populární knižní server Databazeknih.cz už od roku 2016 každoročně vyhlašuje svoji Čtenářskou výzvu. Jedná se o dvacet témat, které Databázeknih.cz vyhlašuje na svém webu. Na jejich základě si čtenáři následně volí dvacet knih, které v rámci výzvy musí do konce roku přečíst.

Letos jsme se rozhodli uživatelům naší knihovny tento knižní výběr ulehčit, a proto budou postupně v rámci několikadílné série článků ke každému tématu představeny 3 knihy, které splňují tematická kritéria a které jsou zároveň dostupné u nás v Knihovně Na Křižovatce.

V tomto článku se budeme věnovat tématu číslo 5, kterým je kniha od ženské autorky s mužskou hlavní postavou

Agatha Christie – Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota

V našem výběru nemůže chybět královna detektivek Agatha Christie se svým mistrným belgickým vyšetřovatelem Poirotem.

Hercula Poirota navštěvuje v jeho bytě oxfordský profesor Burton. Baví se spolu o Poirotově křestním jménu a dostanou se až k antice – herkulovským úkolům. Nebyl by to náš oblíbený belgický detektiv, kdyby se hned druhý den nepustil do studia materiálů na téma Herkules. Na základě nových poznatků, se rozhodne, že už vyřeší jen svých posledních dvanáct případů. Takové, které se nějakým způsobem budou podobat náročným herkulovským úkolům.

Robert Galbraith – Volání kukačky

I když se zdá, že vás klameme a vybrali jsme mužského autora, nebojte, Robert Galbraith je totiž jeden z pseudonymů J. K. Rowling, milované autorky (nejen) Harryho Pottera.

Hlavní postavou je zde Cormoran Strike, válečný veterán, který opustil službu v Afghánistánu po těžkém zranění. Nyní se živí jako soukromý detektiv.

Když se slavná modelka Lula Landryová zřítí z balkonu v londýnské čtvrti Mayfair, dojde policie rychle k závěru, že šlo o sebevraždu. Jenže její bratr má své pochybnosti – a aby zjistil pravdu o její smrti, najme si soukromého detektiva Cormorana Strika. Během řešení případu se mu podaří proniknout do světa vysoké módy a mediálních celebrit, londýnské smetánky, ale i spodiny.

Sue Townsend – Tajný deník Adriana Molea

Adrian není klasický puberťák, ale „rozumný hoch“, který se snaží zachovat si dekorum, ač s ním cvičí hormony, všechno je tak nové a lidi kolem jsou tak šílení. Milá kniha o dospívání jednoho netypického britského puberťáka.

Adrian Mole je třinácti a půl letý anglický kluk, který má život plný starostí, ale umí se s nimi vyrovnat s neodolatelným anglickým humorem.

Adrian zažívá nelehkou dobu, puberta s ním cloumá, svět je plný hlupáků a zabedněnců, kteří nemají ani špetku pochopení pro jeho umělecké vzlety. On je však pevně rozhodnutý statečně nést těžký úděl intelektuála. To by se ale nesměl smrtelně vážně zamilovat do Pandory, a to ještě v době kdy doma vrcholí rodinná krize, matka odchází a Adrian zůstává jen se svým otcem, nepraktickým smolařem, navíc právě propuštěným z práce.

Čtenářská výzva – téma č. 5: Kniha od ženské autorky s mužskou hlavní postavou