Jak již někteří z našich uživatelů vědí, populární knižní server Databazeknih.cz už od roku 2016 každoročně vyhlašuje svoji Čtenářskou výzvu. Jedná se o zveřejnění dvaceti témat, na jejichž základě si čtenáři volí dvacet knih, které v rámci výzvy musí do konce roku přečíst.

Letos jsme se rozhodli Vám, našim uživatelům, tento knižní výběr trochu ulehčit, a proto budou postupně, v rámci několikadílné série článků, postupně představeny vždy tři knihy, které splňují tematická kritéria a které jsou zároveň dostupné u nás, v Knihovně Na Křižovatce.

V tomto článku se budeme věnovat tématu číslo 1, kterým je Kniha, jejíž název je v rozkazovacím způsobu.

 

Miloš Urban a kol.: Zabij mě líp

První z nabízených knih je soubor dosud jinde nepublikovaných povídek s názvem Zabij mě líp od kolektivu českých autorů (mimo jiné Miloše Urbana, Ondřeje Neffa, Ivy Pekárkové a dalších) z roku 2005. I když horor v české literatuře zatím příliš nezdomácněl, neočekávejte nedostatek autorské vynalézavosti. Zde se ovšem nemusíte obávat oživlých mrtvol, vetřelců z vesmíru ani proudů krve, ale zato vás naprosto pohltí záhady, tajemství a podivná úmrtí.

I když Vánoce před nedávnem skončili, proč si nepřečíst příběh o pětici studentů, kteří se rozhodnou strávit mrazivé vánoční svátky na starém zámku v příběhu Miloše Urbana. Pokud i vás občas rozčílí dopravní situace, mohly by vás zaujmout příběhy Ivy Pekárkové a Ondřeje Neffa, kteří připlavili smrt jako odplatu neukázněným řidičům.

 

Lisa Jackson: Všechno mi řekni

I další z knih má temný a často děsivý děj. Jedná se detektivku Lisy Jackson Všechno mi řekni z roku 2014. Děj se odehrává ve městě Savannah, kde má být z vězení propuštěna všemi nenáviděná Blondell O´Henryová. Matka, která byla před dvaceti lety odsouzena za vraždu své dcery a těžké ublížení na zdraví svých dalších dvou dětí. Ovšem její syn nyní změnil výpověď a případ se znovu otevírá. Do koloběhu dění se zapojuje i novinářka Nikki Gilletteová, která chce odhalit pravdu o děsivém případu, jak z důvodu profesního, tak osobního, jelikož zavražděná dcera byla její kamarádka z dětství. Z hlubin dvacet let starého případu se vynořují nové detaily, které tehdejší vyšetřování přehlédlo. A náhle se rozpoutává série dalších vražd.

Je dívčin vrah stále na svobodě? Jedná se o nové, ještě temnější, zlo? A co Nikki? Nalezne odpovědi na všechny své otázky včas nebo se její osud naplní dříve?

 

Erich Maria Remarque: Miluj bližního svého

Poslední z knih je z pera klasika německé válečné literatury Ericha Maria Remarqua. Jeho román z roku 1973 Miluj bližního svého je možná starý datem, ale stále aktuální dějem. Příběh vznikl jako odezva na politické události v Evropě třicátých let minulého století, jako taková obžaloba nástupu nacistického totalitního režimu v Německu. Remarque pranýřuje nacismus, ale zároveň kárá i pokrytectví západoevropských vlád.

Sledujeme osud nedostudovaného medika Ludvíka a jeho lásky, židovky Ruth, levicového poslance Josefa a jeho ženy Marie, ale i dalších běženců, kteří byli nuceni opustit své domovy, nyní jsou štváni Evropou a nevěří, že se ještě někdy vrátí zpátky domů.

Čtenářská výzva – téma č. 1: Kniha, jejíž název je v rozkazovacím způsobu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *