Jak někteří z našich uživatelů možná vědí, populární knižní server Databazeknih.cz už od roku 2016 každoročně vyhlašuje svoji Čtenářskou výzvu. Jedná se o dvacet témat, které Databázeknih.cz vyhlašuje na svém webu. Na jejich základě si čtenáři následně volí dvacet knih, které v rámci výzvy musí do konce roku přečíst.

Letos jsme se rozhodli uživatelům naší knihovny tento knižní výběr ulehčit, a proto budou postupně v rámci několikadílné série článků ke každému tématu představeny 3 knihy, které splňují tematická kritéria a které jsou zároveň dostupné u nás v Knihovně Na Křižovatce.

V tomto článku se budeme věnovat tématu číslo 2, kterým je kniha, která má lichý počet stran.

Koule – Michael Crichton

První představenou knihou, která podle údajů v tiráži splňuje podmínku počtu lichých stran (alespoň tedy její první vydání z roku 1993, které se nachází v našem fondu), je Koule od Michaela Crichtona. Tuto knihu asi není potřeba našim uživatelům sáhodlouze představovat, protože se jedná o jednu z nejznámějších knih ze žánru sci-fi od neméně známého spisovatele knih se sci-fi tématikou.

Kniha vypráví příběh několika vědců, jejichž úkolem je prozkoumat záhadný vrak vesmírné lodi, který se nachází na dně Tichého oceánu již více než 300 let. Uvnitř nachází jakousi kouli, jejíž původ, stejně jako funkci, nedokáží objasnit. Přesto se snaží kouli prozkoumat a získat o ni co nejvíce informací. Jejich mise se však postupně mění na boj o přežití, boj se sebou samými, svým povědomím i se sebou navzájem. Kniha byla v roce 1998 zfilmována a její filmové zpracování je neznámé již málokomu. Možná je tedy na čase seznámit se i s touto knižní předlohou 😊

 

Hledání Aljašky – John Green

Další knihou s lichým počtem stran je kniha Hledání Aljašky od Johna Greena (první vydání z roku 2013). Zde si na své přijdou především mladší čtenáři, jelikož se jedná o knihu ze žánru young adult. Autorem knihy je John Green, který patří mezi nejznámější a nejúspěšnější představitele tohoto žánru. Některé jeho knihy se dočkaly taktéž převedení na filmové plátno (jedná se například o knihu Hvězdy nám nepřály či Papírová města).

Hledání Aljašky je Greenovým románovým debutem. Vypráví příběh šestnáctiletého Milese, jehož koníčkem je sbírání posledních slov slavných osobností. Milese nastupuje na novou internátní školu Culver Creek, kde se seznamuje s nepředvídatelnou Aljaškou Youngovou. Miles, který dříve patřil mezi outsidery, je vtažen do jemu dosud neznámého světa večírků a porušování školních pravidel. Pak ale nastane den, kterým se všechno změní…

 

Netopýr: první případ Harryho Holea – Jo Nesbo

Jméno Jo Nesbo zůstalo dnes neznámé patrně již málokomu. Nesbo patří mezi nejpopulárnější detektivní spisovatele a jeho detektivní série ve které je hlavní postavou Harry Hole se dnes řadí už mezi kultovní.

Netopýr je první z řady Holeových detektivních příběhů. Harry Hole v tomto díle odjíždí do Sydney, aby tam pomáhal místní policisty při práci. Zároveň si zde má odpočinout od svých osobních problémů. Je přiřazen k případu zavražděné norské dívky. Protože ale Hole neumí pouze pasivně přihlížet a radit, začne se, k nelibosti svých australských kolegů, v případu silně angažovat (podle údajů v tiráži má první vydání z roku 2013 od vydavatele Kniha Zlín lichý počet stran).

 

Doufám, že Vás zaujala alespoň některá z představovaných knih a v příštím článku se sejdeme zase u dalšího tématu.

Čtenářská výzva – téma č. 2: kniha, která má lichý počet stran

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *